Serwis Dental Centrum korzysta z plików cookies. Pozostając na stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich. Zobacz więcej informacji. [X]

Utrata zęba – koniec, czy początek problemów? - Utrata zęba – koniec, czy początek problemów?

Utrata zęba – koniec, czy początek problemów?

Bardzo wielu pacjentów z obawy przed bólem i innym dyskomfortem, jaki z założenia wpisuje się w wizyty stomatologiczne - unika ich doprowadzając do utraty zębów. Wielu wychodzi z założenia, że to już najgorsze, co może się stać.  Ale czy na pewno?

Utrata zęba – problem nie tylko estetyczny

Brak zęba - koniec czy początek problemów?

Utrata zębów kojarzy się przede wszystkim z estetycznym problemem. Z tym, że wielu pacjentów sądzi, że brak uzębienia, które znajdują się w tylnych przestrzeniach nie wpływa już na wygląd w najmniejszym stopniu. Utrata zęba  znajdującego się w tylnych przestrzeniach jamy ustnej początkowo rzeczywiście nie stanowi problemu estetycznego – w odróżnieniu od sytuacji, kiedy dotyczy to widocznych miejsc.  Ubytki znajdujące się w widocznych miejscach skłaniają pacjentów do ukrywania ich, unikania rozmów i uśmiechu.  Brak tylnych zębów obniża atrakcyjność twarzy z czasem, powoduje bowiem zanik okolicznych tkanek miękkich, zapadanie się policzków, przede wszystkim jednak, problemem są nabywane wady zgryzu, jakie pośrednio powodują luki zębowe.

Wady zgryzu – efekt domina po utracie zęba

No właśnie tak mniej więcej to wygląda. Luka jaka pozostaje po usunięciu zęba często wywołuje dyslokacje (przesunięcie) okolicznych zębów przypominający efekt domina. Zęby pozbawione naturalnego oparcia zaczynają się przesuwać, pochylać, przybierają nienaturalne ułożenia. Sprawa zaczyna być niebezpieczna w sytuacji, kiedy nowe położenie uniemożliwia swobodne dotarcie szczoteczki do przestrzeni miedzyzębowych, ponieważ wszędzie tam może rozwinąć się próchnica. Zdarza się, że sytuacja wymaga leczenia ortodontycznego, które nie jest proste ani tanie. W tej sytuacji leczenie wiąże się także z koniecznością uzupełnienia miejsca, w którym brakuje zęba lub zębów. Co paradoksalnie nie zawsze jest proste, jeśli się zwleka z leczeniem.

Odsuwanie leczenia implantologicznego w czasie komplikuje proces

Jeśli po utracie zęba mijają kolejne lata, dochodzi nie tylko do przesuwania się okolicznych zębów. Dochodzi także do zaniku kości i obniżenia się dziąseł. Problem w tym, że w procesie leczenia implantologicznego – jedno i drugie jest potrzebne. W najtrudniejszych przypadkach stosuje się materiały zastępujące kość (materiały kościozastępcze) warto jednak wspomnieć, że wydłuża to proces leczenia, powoduje także większe koszty. 
 
Utrata zębów nie zawsze jest oczywiście kwestią zaniedbań pacjenta. Warto jednak pamiętać, że nie oznacza ono końca problemów. Uzupełnienia protetyczne lub implantologiczne mają znaczenie nie tylko estetyczne, o czym warto pamiętać. Masz takie? Przyjdź, skonsultuj swoją sytuację ze specjalistą i dowiedz się, co możesz zrobić.
 
 
 
 

Kategorie:

    Ostatni artykuł:

    Archiwum:

    Tagi:

    usunięcie zęba w narkozie zęby w jeden dzień zabiegi dentystyczne w narkozie zęby na implantach pod narkozą wybielanie zębów chirurgia w narkozie usuwanie zębów w narkozie stomatologia w narkozie zebow pod narkoza białe zęby prześwietlenie zębów wybielanie zębów lampą usuwanie zębów zębów pod narkozą w narkozie znieczulenie ogólne zębów w narkozie znieczuleniu ogólnym pod narkozą u all-on-four choroby przyzębia leczenie zębów w narkozie proteza na implantach prześwietlenie zęba proteza zębowa na implantach implanty zębowe cała szczęka cena implanty zębowe implanty w jeden dzień chirurgiczne usuwanie ósemek usunięcie zębów w narkozie bezbolesne usuwanie zębów częściowy brak zębów usunięcie 8 wstawienie zęba nowe zęby na stałe wszystkie zęby na 4 implantach usuwanie zębów pod narkozą nowe zęby na implantach zęby w 1 dzień proteza na stałe skaling i piaskowanie uraz zęba proteza szkieletowa skaling co zrobić z wybitym zębem bóle głowy dobre płukanki do ust implant zęba skaling piaskowanie piękny uśmiech wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym krzywe zęby żeby na implantach wybity ząb proteza zębowa brak zębów implanty zębów wady zgryzu całkowity brak zębów stomatologia leczenie zębów proteza na 4 implantach ortodoncja zdjęcie panoramiczne co chroni przed próchnicą walka z próchnicą jak myć zęby laserowe wybielanie zębów usunięcie ósemki zdrowe zęby zapalenie dziąseł wyrwanie 8 wyrwanie ósemki tomograf komputerowy szczęki tomograf komputerowy żuchwy tomograf komputerowy cząstkowy rtg zębów dieta po wybielaniu zębów tk tomograf komputerowy higiena przyzębia leczenie ortodontyczne zdjęcie punktowe zęba profilaktyka przednowotworowa jamy ustnej oralitest badanie jamy ustnej badanie śluzówki jamy ustnej zmiana w jamie ustnej choroby dziąseł problemy z dziąsłami odsłonięte szyjki zębowe próchnica zęba biała dieta zabieg implantacji w narkozie wyrwanie zęba jak usunąć kamień z zębów pod narkoza usuwanie kamienia nazębnego paradontoza piaskowanie zębów usunięcie kamienia usunięcie zębów pod zębów pod implanty zębowe w narkozie wszczepienie implantów w narkozie piaskowanie zebow czyszczenie zębów bezbolesne usunięcie ósemek periodontitis wybielania zębów objawy choroby przyzębia płytka bakteryjna terapia vectorowa higiena jamy ustnej wizyta adaptacyjna stomatolog dziecięcy pedodonta strach przed dentystą higiena jamy ustnej z aparatem ortodontyczny profesjonalne czyszczenie zębów wybielanie zebow wybielanie zębów w gabinecie aparat ortodontyczny leczenie zębów pod