Serwis Dental Centrum korzysta z plików cookies. Pozostając na stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich. Zobacz więcej informacji. [X]

Profilaktyka stomatologiczna - Profilaktyka stomatologiczna

Profilaktyka stomatologiczna


Profilaktyka zdrowia jamy ustnej obejmuje nie tylko codzienne nawyki higieniczne i dietetyczne. Dwa razy w roku powinniśmy odwiedzić gabinet stomatologiczny, aby profesjonalnie oczyścić zęby i wzmocnić szkliwo. Czy to niezbędne? Jeśli chcemy cieszyć się zdrowiem zębów i przyzębia – absolutnie konieczne.
 
profilaktyka stomatologiczna
 

Profilaktyka zdrowia jamy ustnej

Jesteśmy społeczeństwem, które niewiele wie na temat zdrowia jamy ustnej. Nie zadbano o edukację w  tym zakresie, nic zatem dziwnego, że jedynym miejscem pozwalającym uzyskać niezbędną wiedzę jest gabinet stomatologiczny (profilaktyczny). Pacjent podczas wizyty higienizacyjnej,  poznaje również metody pozwalające mu utrzymać  zdrowie jamy ustnej, a więc:

 • Właściwe techniki szczotkowania zębów
 • Prawidłowe użycie nici dentystycznej i szczoteczki interdentalnej dla zachowania czystości przestrzeni między zębowych i linii brzegowych dziąseł, 
 • Dobór odpowiednich narzędzi i produktów adekwatnych do indywidualnych potrzeb Pacjenta

Płytka nazębna

Właściwie wszystkie -  lub znaczna większość problemów dotyczących zdrowia jamy ustnej rozbijają się o problem płytki nazębnej. Wzrost płytki nazębnej inicjują mikroorganizmy, których obecność warunkują pewne czynniki - głównie resztki pokarmowe i ślina. Warto wspomnieć także o dość znaczącym elemencie jakim w omawianym kontekście jest odczyn pH.  Posiada bowiem bardzo istotny wpływ na ilość bakterii próchniczych. 
Właściwie usuwana płytka nazębna nie jest w żaden sposób niebezpieczna. Teoretycznie – bo nie sposób pozbyć się płytki nazębnej całkowicie. Natomiast jej pozostałości z czasem ulegają procesom mineralizacji, zamieniając się w kamień nazębny. Jego obecność sprzyja pojawieniu się stanów zapalnych dziąseł oraz innym chorobom zębów i przyzębia z próchnicą włącznie. Najwięcej kamienia nazębnego powstanie w miejscach trudnodostępnych dla szczoteczki. Dlatego niezbędne jest stosowanie dodatkowych narzędzi w postaci wspomnianych nici dentystycznych oraz szczoteczek międzyzębowych. 

Zabiegi profilaktyczne

Gabinetowe zabiegi higienizacyjne pozwalają dokładnie oczyścić zarówno miejsca trudno dostępne, jak i powierzchnię zębów, czyniąc ją gładką, jaśniejszą oraz mniej narażoną na gromadzenie osadów. Jednak podstawowym ich celem nie są tutaj względy estetyczne – lecz zdrowie zębów i przyzębia. Głównie ochrona Pacjenta przed próchnicą i paradontozą. Kompleksowy zabieg profilaktyczny składa się z kilku elementów: scalingu, piaskowania i fluoryzacji. 

Scaling

Usunięcie kamienia nazębnego możliwe jest wyłącznie w warunkach gabinetowych z użyciem odpowiednich narzędzi. Najskuteczniejszą techniką jest w tym wypadku skaling. Podczas zabiegu higienistka posługuje się skalerem. Jest to urządzenie emitujące ultradźwięki o odpowiedniej częstotliwości, które rozbijają kamień na maleńkie fragmenty. Zabieg jest na ogół zupełnie bezbolesny. Dyskomfort towarzyszyć może pacjentom cierpiącym na nadwrażliwość i posiadającym odsłonięte szyjki. W nielicznych przypadkach zabieg wykonuje się w znieczuleniu. 

Piaskowanie

Piaskowanie zębów wiąże się głównie z usunięciem osadów przylegających do powierzchni szkliwa zębowego, a ponad to pozwala:
 • Pozbyć się przebarwień odsłaniając naturalny kolor zębów Pacjenta
 • Oczyścić trudnodostępne miejsca (bruzdy szkliwa zębowego, przestrzenie międzyzębowe)
 • Wygładzić powierzchnię szkliwa zębowego.
Oczyszczanie odbywa się za pomocą tzw. piaskarki, wykorzystującej strumień wody pod odpowiednim ciśnieniem  zmieszany z dodatkiem środków chemicznych, które w omawianym kontekście określa się jako piasek. Piaskowanie może być przeprowadzane jako oddzielny zabieg. Proponuje się go Pacjentom w szczególny sposób narażonym na powstawanie przebarwień i osadów oraz Pacjentom leczonym ortodontycznie.

Fluoryzacja

Zabieg fluoryzacji kończy wizytę w gabinecie profilaktyki. Fluor w postaci lakieru  jest aplikowany na powierzchnię zębów za pomocą pędzelka. Skutecznie wzmacnia szkliwo zębowe, chroniąc je przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Głównie kwasów, które powodują ubytki erozyjne i sprzymierzają próchnicy. Zabieg fluoryzacji dedykowany jest przede wszystkim osobom cierpiącym na nadwrażliwość, odsłonięte szyjki zębowe, cierpiącym na dolegliwości powodujące obniżenie pH w jamie ustnej oraz Pacjentom, u których procesy remineraizacji nie zachodzą w sposób odpowiedni, czyniąc szkliwo zębowe mniej odpornym.
Więcej informacji na stronie Dental Centrum.
 
 
 

Kategorie:

  Ostatni artykuł:

  Archiwum:

  Tagi:

  usunięcie zęba w narkozie zęby w jeden dzień zabiegi dentystyczne w narkozie zęby na implantach pod narkozą wybielanie zębów chirurgia w narkozie usuwanie zębów w narkozie stomatologia w narkozie zebow pod narkoza białe zęby prześwietlenie zębów wybielanie zębów lampą usuwanie zębów zębów pod narkozą w narkozie znieczulenie ogólne zębów w narkozie znieczuleniu ogólnym pod narkozą u all-on-four choroby przyzębia leczenie zębów w narkozie proteza na implantach prześwietlenie zęba proteza zębowa na implantach implanty zębowe cała szczęka cena implanty zębowe implanty w jeden dzień chirurgiczne usuwanie ósemek usunięcie zębów w narkozie bezbolesne usuwanie zębów częściowy brak zębów usunięcie 8 wstawienie zęba nowe zęby na stałe wszystkie zęby na 4 implantach usuwanie zębów pod narkozą nowe zęby na implantach zęby w 1 dzień proteza na stałe skaling i piaskowanie uraz zęba proteza szkieletowa skaling co zrobić z wybitym zębem bóle głowy dobre płukanki do ust implant zęba skaling piaskowanie piękny uśmiech wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym krzywe zęby żeby na implantach wybity ząb proteza zębowa brak zębów implanty zębów wady zgryzu całkowity brak zębów stomatologia leczenie zębów proteza na 4 implantach ortodoncja zdjęcie panoramiczne co chroni przed próchnicą walka z próchnicą jak myć zęby laserowe wybielanie zębów usunięcie ósemki zdrowe zęby zapalenie dziąseł wyrwanie 8 wyrwanie ósemki tomograf komputerowy szczęki tomograf komputerowy żuchwy tomograf komputerowy cząstkowy rtg zębów dieta po wybielaniu zębów tk tomograf komputerowy higiena przyzębia leczenie ortodontyczne zdjęcie punktowe zęba profilaktyka przednowotworowa jamy ustnej oralitest badanie jamy ustnej badanie śluzówki jamy ustnej zmiana w jamie ustnej choroby dziąseł problemy z dziąsłami odsłonięte szyjki zębowe próchnica zęba biała dieta zabieg implantacji w narkozie wyrwanie zęba jak usunąć kamień z zębów pod narkoza usuwanie kamienia nazębnego paradontoza piaskowanie zębów usunięcie kamienia usunięcie zębów pod zębów pod implanty zębowe w narkozie wszczepienie implantów w narkozie piaskowanie zebow czyszczenie zębów bezbolesne usunięcie ósemek periodontitis wybielania zębów objawy choroby przyzębia płytka bakteryjna terapia vectorowa higiena jamy ustnej wizyta adaptacyjna stomatolog dziecięcy pedodonta strach przed dentystą higiena jamy ustnej z aparatem ortodontyczny profesjonalne czyszczenie zębów wybielanie zebow wybielanie zębów w gabinecie aparat ortodontyczny leczenie zębów pod