Serwis Dental Centrum korzysta z plików cookies. Pozostając na stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich. Zobacz więcej informacji. [X]

Lęk przed wizytą u stomatologa – jak sobie z nim poradzić - Lęk przed wizytą u stomatologa – jak sobie z nim poradzić

Lęk przed wizytą u stomatologa – jak sobie z nim poradzić

 

Lęk przed wizytą u stomatologa w dalszym ciągu stanowi problem dla większości Pacjentów. Podpowiadamy jak można sobie pomóc, aby zmienić przekonanie, że na fotelu dentystycznym spotka nas coś nieprzyjemnego.

Terapia

Istnieje subtelna różnica pomiędzy lękiem, a fobią dentystyczną. Z lękiem możemy skutecznie poradzić sobie we własnym zakresie, nie wpływa on znacząco na nasze życie, a co najważniejsze, nie zakłóca normalnego funkcjonowania. W sytuacji objawów typowych dla dentofobii jest inaczej.  Jej charakterystyczną cechą jest paraliżujący strach, całkowicie uniemożliwiający wizytę w gabinecie stomatologicznym, powodujący w konsekwencji poważne zagrożenie dla zdrowia – a w pośrednio, choć w bardzo skrajnych przypadkach również życia Pacjenta. Wówczas konieczna jest konsultacja ze specjalistą terapeutą. Terapia w przypadku dentofobii  jest dobierana w sposób indywidualny. Dzięki niej możliwe jest dotarcie do źródła lęku i zobojętnienie go.

 

Wybór gabinetu stomatologicznego

W sytuacji silnego lęku oraz dyskomfortu jaki towarzyszy nam podczas wizyty u stomatologa, bardzo  ważnym jest wybór gabinetu odpowiedniego dla nas i spełniającego nasze oczekiwania. Można w tym wypadku zasugerować się poleceniami znajomych, warto jednak osobiście odwiedzić kilka z nich. Dla każdego Pacjenta ważne będzie w tym wypadku inne kryterium wspomnianego wyboru, a między innymi:

 • Przemiła i kompetentna osoba obsługująca recepcję – odpowiedzialna za pierwsze wrażenie

 • Prestiż  rozpoznawalność gabinetu

 • Udokumentowane wysokie kompetencje personelu medycznego dające Pacjentowi poczucie bezpieczeństwa

 • Wystrój i atmosfera gabinetu daleki od brzydkich, ponurych wnętrz sprzed lat o charakterystycznym intensywnym zapachu

 • Przyjazny i sympatyczny personel skory do pomocy w adaptacji Pacjenta.

Wizyta adaptacyjna

Wizyta adaptacyjna z reguły kojarzy się nam z najmłodszymi Pacjentami. I słusznie, bo w tym przypadku są one standardem. Jednak u dorosłych Pacjentów z objawami lękowymi lub cierpiącymi na dentofobię, są równie potrzebne. Przede wszystkim, pozwalają Pacjentom na zmianę przekonań wewnętrznych. 

Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy przychodzimy do gabinetu jedynie na konsultację oraz w celach poznawczych. Nastawiamy się, że nic nam nie grozi i nie oczekujemy najgorszego. Mamy możliwość poznania lekarza, asysty, podnosimy poziom świadomości zgłębiając tajniki aktualnych metod leczenia – jak chociażby opracowanie zębów bez wiertła, czy też znieczulenie bez igły. Rozmowa przebiega w przemiłe, ale także mocno merytorycznej atmosferze. 
Wrażenie to z całą pewnością w nas pozostanie i okaże się niezwykle pomocne przy kolejnym podejściu, związanym już z typowa wizytą gabinetową. Bardzo często, strach Pacjentów podsyca stres związany z przebywaniem w zupełnie nowym, obcym miejscu, w konfrontacji z nieznajomymi ludźmi. To zbędne, zwarzywszy na możliwości i kulturę pracy dzisiejszych gabinetów – w tym również Dental Centrum.

Język korzyści

Jeżeli decydujemy się na wizytę u stomatologa,  a nie spodziewamy się, że czeka nas jedynie konsultacja i przegląd, lecz chociażby leczenie – zaopiekujmy się z największą troską swoimi myślami. Strach jest wszakże stanem umysłu.  
Warto wówczas posługiwać się w stosunku do siebie językiem korzyści, budując przekonanie, że nie musimy – ale właśnie chcemy pójść do gabinetu stomatologicznego, ponieważ coś ważnego na tym zyskamy. Nierzadko ból jest wystarczającym motywatorem, jednak nie chodzi w tym wypadku o sytuacje tak skrajne. Chcemy wszak mieć zdrowe zęby, uzupełnić ubytki, usunąć fragmenty zaatakowane przez próchnicę, pozbyć się frustrującego i utrudniającego relacje nieprzyjemnego oddechu. 
Doskonałą metodą jest także wyobrażenie sobie momentu, kiedy po wykonanym zabiegu wstajemy z fotela czując radość i ulgę. Często towarzyszy temu myśl – Och, niepotrzebnie się obawiałem, przecież nie było tak źle… A ja martwiłem się już od kilku dni!

Nagradzaj siebie

Kontynuując język korzyści, dobrą metodą jest nagradzanie siebie za podjęcie wyzwania. Obiecaj sobie, że zabierzesz się po wizycie u stomatologa w miejsce, w którym lubisz być, do kina albo fryzjera, czy kosmetyczki. A może kupisz sobie drobny prezent? 
Jeśli tylko możesz, postaw na niespodziankę związaną z estetyką Twoich zębów – zabiegi wybielające lub profilaktyczne. To diametralnie zmienia naszą postawę,  jednocześnie sprawiając, że wizyty te zaczynają kojarzyć się nam zupełnie inaczej niż dotychczas. 

Systematyka

Nie zaniedbuj wizyt kontrolnych. Nie odwlekaj w czasie leczenia drobnych ubytków. Pamiętaj o konieczności uzupełnienia codziennej higieny o zabiegi profilaktyczne – usunięcie kamienia , piaskowanie oraz fluoryzację - jeżeli tylko istnieje taka potrzeba. Strach przed wizytą u stomatologa w największej mierze powodują zaniedbania Pacjentów. Stają się przyczyną komplikacji, ale także wzrostu kosztów leczenia. Wizyty w gabinecie profilaktycznym pozwalają nie tylko dopracować stan jamy ustnej do właściwego pod względem zdrowotnym i estetycznym. Są także nieocenione w kontekście uświadamiania Pacjentów w zakresie higieny. Większość z nas nie wie jak w prawidłowy sposób szczotkować zęby, jak je nitkować i dlaczego to tak istotny zabieg. Ponad to, profesjonalna higienistka pomaga Pacjentom w doborze odpowiednich środków i narzędzi pozwalających cieszyć się zdrowiem jamy ustnej i komfortem z tym związanym .
A na koniec metoda uniwersalna, pozwalająca okiełznać nie tylko lęk przed stomatologiem, ale każdy inny:
Rób to czego się boisz! Tylko w ten sposób pokonasz lęk!
 
 

 

Kategorie:

  Ostatni artykuł:

  Archiwum:

  Tagi:

  usunięcie zęba w narkozie zęby w jeden dzień zabiegi dentystyczne w narkozie zęby na implantach pod narkozą wybielanie zębów chirurgia w narkozie usuwanie zębów w narkozie stomatologia w narkozie zebow pod narkoza białe zęby prześwietlenie zębów wybielanie zębów lampą usuwanie zębów zębów pod narkozą w narkozie znieczulenie ogólne zębów w narkozie znieczuleniu ogólnym pod narkozą u all-on-four choroby przyzębia leczenie zębów w narkozie proteza na implantach prześwietlenie zęba proteza zębowa na implantach implanty zębowe cała szczęka cena implanty zębowe implanty w jeden dzień chirurgiczne usuwanie ósemek usunięcie zębów w narkozie bezbolesne usuwanie zębów częściowy brak zębów usunięcie 8 wstawienie zęba nowe zęby na stałe wszystkie zęby na 4 implantach usuwanie zębów pod narkozą nowe zęby na implantach zęby w 1 dzień proteza na stałe skaling i piaskowanie uraz zęba proteza szkieletowa skaling co zrobić z wybitym zębem bóle głowy dobre płukanki do ust implant zęba skaling piaskowanie piękny uśmiech wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym krzywe zęby żeby na implantach wybity ząb proteza zębowa brak zębów implanty zębów wady zgryzu całkowity brak zębów stomatologia leczenie zębów proteza na 4 implantach ortodoncja zdjęcie panoramiczne co chroni przed próchnicą walka z próchnicą jak myć zęby laserowe wybielanie zębów usunięcie ósemki zdrowe zęby zapalenie dziąseł wyrwanie 8 wyrwanie ósemki tomograf komputerowy szczęki tomograf komputerowy żuchwy tomograf komputerowy cząstkowy rtg zębów dieta po wybielaniu zębów tk tomograf komputerowy higiena przyzębia leczenie ortodontyczne zdjęcie punktowe zęba profilaktyka przednowotworowa jamy ustnej oralitest badanie jamy ustnej badanie śluzówki jamy ustnej zmiana w jamie ustnej choroby dziąseł problemy z dziąsłami odsłonięte szyjki zębowe próchnica zęba biała dieta zabieg implantacji w narkozie wyrwanie zęba jak usunąć kamień z zębów pod narkoza usuwanie kamienia nazębnego paradontoza piaskowanie zębów usunięcie kamienia usunięcie zębów pod zębów pod implanty zębowe w narkozie wszczepienie implantów w narkozie piaskowanie zebow czyszczenie zębów bezbolesne usunięcie ósemek periodontitis wybielania zębów objawy choroby przyzębia płytka bakteryjna terapia vectorowa higiena jamy ustnej wizyta adaptacyjna stomatolog dziecięcy pedodonta strach przed dentystą higiena jamy ustnej z aparatem ortodontyczny profesjonalne czyszczenie zębów wybielanie zebow wybielanie zębów w gabinecie aparat ortodontyczny leczenie zębów pod