Serwis Dental Centrum korzysta z plików cookies. Pozostając na stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich. Zobacz więcej informacji. [X]

Profilaktyka gabinetowa - Profilaktyka w gabinecie stomatologicznym

Profilaktyka gabinetowaProfilaktyka zdrowia jamy ustnej obejmuje nie tylko codzienne nawyki higieniczne i dietetyczne. Dwa razy w roku powinniśmy odwiedzić gabinet stomatologiczny, aby profesjonalnie oczyścić zęby i wzmocnić szkliwo. Czy to niezbędne? Jeśli chcemy cieszyć się zdrowiem zębów i przyzębia – absolutnie konieczne.Profilaktyka zdrowia jamy ustnej

Jesteśmy społeczeństwem, które niewiele wie na temat zdrowia jamy ustnej. Nie zadbano o edukację w  tym zakresie, nic zatem dziwnego, że jedynym miejscem pozwalającym uzyskać niezbędną wiedzę jest gabinet stomatologiczny (profilaktyczny). Pacjent podczas wizyty higienizacyjnej,  poznaje również metody pozwalające mu utrzymać  zdrowie jamy ustnej, a więc:

  • Właściwe techniki szczotkowania zębów
  • Prawidłowe użycie nici dentystycznej i szczoteczki interdentalnej dla zachowania czystości przestrzeni między zębowych i linii brzegowych dziąseł, 
  • Dobór odpowiednich narzędzi i produktów adekwatnych do indywidualnych potrzeb Pacjenta

Płytka nazębna

Właściwie wszystkie -  lub znaczna większość problemów dotyczących zdrowia jamy ustnej rozbijają się o problem płytki nazębnej. Wzrost płytki nazębnej inicjują mikroorganizmy, których obecność warunkują pewne czynniki - głównie resztki pokarmowe i ślina. Warto wspomnieć także o dość znaczącym elemencie jakim w omawianym kontekście jest odczyn pH.  Posiada bowiem bardzo istotny wpływ na ilość bakterii próchniczych. 
Właściwie usuwana płytka nazębna nie jest w żaden sposób niebezpieczna. Teoretycznie – bo nie sposób pozbyć się płytki nazębnej całkowicie. Natomiast jej pozostałości z czasem ulegają procesom mineralizacji, zamieniając się w kamień nazębny. Jego obecność sprzyja pojawieniu się stanów zapalnych dziąseł oraz innym chorobom zębów i przyzębia z próchnicą włącznie. Najwięcej kamienia nazębnego powstanie w miejscach trudnodostępnych dla szczoteczki. Dlatego niezbędne jest stosowanie dodatkowych narzędzi w postaci wspomnianych nici dentystycznych oraz szczoteczek międzyzębowych. 

Zabiegi profilaktyczne

Gabinetowe zabiegi higienizacyjne pozwalają dokładnie oczyścić zarówno miejsca trudno dostępne, jak i powierzchnię zębów, czyniąc ją gładką, jaśniejszą oraz mniej narażoną na gromadzenie osadów. Jednak podstawowym ich celem nie są tutaj względy estetyczne – lecz zdrowie zębów i przyzębia. Głównie ochrona Pacjenta przed próchnicą i paradontozą. Kompleksowy zabieg profilaktyczny składa się z kilku elementów: scalingu, piaskowania i fluoryzacji. 

Scaling

Usunięcie kamienia nazębnego możliwe jest wyłącznie w warunkach gabinetowych z użyciem odpowiednich narzędzi. Najskuteczniejszą techniką jest w tym wypadku skaling. Podczas zabiegu higienistka posługuje się skalerem. Jest to urządzenie emitujące ultradźwięki o odpowiedniej częstotliwości, które rozbijają kamień na maleńkie fragmenty. Zabieg jest na ogół zupełnie bezbolesny. Dyskomfort towarzyszyć może pacjentom cierpiącym na nadwrażliwość i posiadającym odsłonięte szyjki. W nielicznych przypadkach zabieg wykonuje się w znieczuleniu. 

Piaskowanie

Piaskowanie zębów wiąże się głównie z usunięciem osadów przylegających do powierzchni szkliwa zębowego, a ponad to pozwala:
  • Pozbyć się przebarwień odsłaniając naturalny kolor zębów Pacjenta
  • Oczyścić trudnodostępne miejsca (bruzdy szkliwa zębowego, przestrzenie międzyzębowe)
  • Wygładzić powierzchnię szkliwa zębowego.
Oczyszczanie odbywa się za pomocą tzw. piaskarki, wykorzystującej strumień wody pod odpowiednim ciśnieniem  zmieszany z dodatkiem środków chemicznych, które w omawianym kontekście określa się jako piasek. Piaskowanie może być przeprowadzane jako oddzielny zabieg. Proponuje się go Pacjentom w szczególny sposób narażonym na powstawanie przebarwień i osadów oraz Pacjentom leczonym ortodontycznie.

Fluoryzacja

Zabieg fluoryzacji kończy wizytę w gabinecie profilaktyki. Fluor w postaci lakieru  jest aplikowany na powierzchnię zębów za pomocą pędzelka. Skutecznie wzmacnia szkliwo zębowe, chroniąc je przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Głównie kwasów, które powodują ubytki erozyjne i sprzymierzają próchnicy. Zabieg fluoryzacji dedykowany jest przede wszystkim osobom cierpiącym na nadwrażliwość, odsłonięte szyjki zębowe, cierpiącym na dolegliwości powodujące obniżenie pH w jamie ustnej oraz Pacjentom, u których procesy remineraizacji nie zachodzą w sposób odpowiedni, czyniąc szkliwo zębowe mniej odpornym.
Więcej informacji na stronie kliniki Dental Centrum.
 
 
 

Kategorie:

Ostatni artykuł:

Archiwum:

Tagi:

zęby w jeden dzień zęby na implantach choroby przyzębia higiena jamy ustnej choroby dziąseł wybielanie zębów all-on-four prześwietlenie zęba prześwietlenie zębów periodontitis implanty zębowe cała szczęka cena proteza zębowa na implantach implanty zębowe odsłonięte szyjki zębowe zapalenie dziąseł objawy choroby przyzębia profesjonalne czyszczenie zębów higiena przyzębia terapia vectorowa problemy z dziąsłami płytka bakteryjna żeby na implantach częściowy brak zębów leczenie zębów w narkozie proteza na implantach brak zębów usunięcie zęba w narkozie stomatologia w narkozie usuwanie zębów w narkozie proteza zębowa rtg zębów tomograf komputerowy żuchwy tomograf komputerowy szczęki implanty zębowe w narkozie tomograf komputerowy cząstkowy zdjęcie panoramiczne zabieg implantacji w narkozie wszczepienie implantów w narkozie całkowity brak zębów tk zmiana w jamie ustnej wizyta adaptacyjna badanie jamy ustnej biała dieta dieta po wybielaniu zębów leczenie ortodontyczne zdrowe zęby ortodoncja oralitest zdjęcie punktowe zęba wybielanie zębów w gabinecie laserowe wybielanie zębów strach przed dentystą wybielania zębów wybielanie zębów lampą profilaktyka przednowotworowa jamy ustnej stomatolog dziecięcy pedodonta wady zgryzu krzywe zęby stomatologia dziecięca w narkozie leczenie dzieci w narkozie badanie śluzówki jamy ustnej zabiegi dentystyczne w narkozie chirurgia w narkozie implanty w jeden dzień leczenie mleczaków w narkozie usuwanie zębów mlecznych w narkozie tomograf komputerowy dobre płukanki do ust aparat ortodontyczny higiena jamy ustnej z aparatem ortodontyczny bóle głowy co chroni przed próchnicą próchnica zęba czyszczenie zębów jak myć zęby walka z próchnicą wybielanie zebow