Serwis Dental Centrum korzysta z plików cookies. Pozostając na stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich. Zobacz więcej informacji. [X]

Jaki wpływ na nasze zdrowie mają zepsute zęby - Jaki wpływ na nasze zdrowie mają zepsute zęby

Jaki wpływ na nasze zdrowie mają zepsute zębyZdrowie zaczyna się w jamie ustnej

Wpływ bakterii zamieszkujących jamę ustną na prawidłowe – lub niekoniecznie – funkcjonowanie całego organizmu zostało udowodnione stosunkowo dawno. Niestety, w dalszym ciągu bardzo niewielu  Pacjentów zdaje sobie sprawę z tej relacji.  Nie jesteśmy społeczeństwem świadomym groźnych konsekwencji wynikających z zaniedbań i ignorowania zdrowia zębów oraz przyzębia.
 
 

Bakterie – stali bywalcy jamy ustnej

Podobnie jak w całym organizmie, również w jamę ustną zamieszkują mikroorganizmy w postaci bakterii, grzybów i pierwotniaków. Bakterie stanowią tutaj najliczniejszą grupę. Szacuje się, że występuje ich blisko 600 gatunków. W tym bakterie dobroczynne i patogenne. Prawidłową mikroflorę zdrowej jamy ustnej określają odpowiednie proporcje jednych i drugich. W sytuacji, gdy bakterii patogennych jest zbyt wiele – proporcje te ulegają zachwianiu, zaś one same stają się źródłem nieprawidłowego funkcjonowania wybranych obszarów ludzkiego ustroju wraz z produkcją cytokin (cząsteczek białkowych regulujących najróżniejsze procesy ludzkiego organizmu poprzez reakcje zapalne i immunologiczne).

Niebezpieczni pasażerowie na gapę

,,Złe’’ bakterie przedostają się z jamy ustnej do krwi, z którą urządzają sobie wycieczkę objazdową, zwiedzając cały organizm. W ich wędrówce nie byłoby nic złego, gdyby nie fakt, że podstępnie wykorzystują możliwość atakowania tych miejsc, które z różnych przyczyn są strategicznie osłabione. Bardzo ciekawym przykładem w tym kontekście jest sepsa, na którą znacznie bardziej narażeni są Pacjenci (np. pourazowi) cierpiący na choroby i stany zapalne jamy ustnej. Jeśli zatem coś w naszym organizmie jest słabsze – będzie to potencjalne miejsce ataku dla patogenów wędrujących z jamy ustnej.

Wpływ bakterii patogennych na ludzki organizm

Do najczęściej występujących powikłań i komplikacji wynikających z obecności szkodliwych bakterii w jamie ustnej należą:
 • Choroby układu krążenia – m.in. zawał, zapalenia mięśnia sercowego i inne
 • Choroby układu oddechowego
 • Choroby układu pokarmowego – m.in. choroba wrzodowa oraz choroba Leśniowskiego – Crohna 
 • Zapalenie opon mózgowych i mózgu, udar mózgu
 • Zapalenie oka i ucha
 • Stany zapalne w obrębie układu moczowo-płciowego
 • Groźne powikłania ciąży
 • Choroby skóry
 • Bóle i stany zapalne stawów.

Jak temu zapobiec?

To proste, choć wymaga w zmiany nawyków higienicznych. To one w największym stopniu  gwarantują zdrowie jamy ustnej i stanowią najważniejsze narzędzie prewencyjne w omawianym kontekście. 
Poziom wiedzy Polaków w zakresie  prawidłowej higieny jamy ustnej, jest niestety znikomy. To przekłada się na ogólny stan naszego zdrowia i samopoczucia. 
Najistotniejszym jest, aby w prawidłowy sposób szczotkować zęby, nie zapominając o linii dziąseł. Obowiązkowym elementem codziennej higieny jamy ustnej jest nić dentystyczna, szczoteczka interdentalna oraz odpowiednio dobrana pasta a nierzadko również płukanka. W higienie jamy ustnej należy także pamiętać o regularnym oczyszczaniu powierzchni języka, szczególnie jeśli cierpimy na halitozę, xerostomię, czy w innych przypadkach.
W kolejnej części artykułu opiszemy – jak zapobiegać chorobom jamy ustnej poprzez odpowiednią higienę i dietę, tymczasem już teraz zapraszamy do gabinetu profilaktyki Dental Centrum na profesjonalne zabiegi higienizacyjne – oraz instruktaż właściwej pielęgnacji jamy ustnej.

Czy wiesz, że teraz dzięki narkozie możesz być poddany kompleksowemu leczeniu stomatologicznemu, zabiegom chirurgicznym i wszczepianiu implantów  podczas jednej wizyty.

Zabiegi pod narkozą wbrew powszechnym opiniom są bardzo bezpieczne, o ile przeprowadzane są przez doświadczonego specjalistę anestezjologii i intensywnej terapii, w placówce takiej jak Dental Centrum, dysponującej pełnym zapleczem anestezjologicznym. Zastanawiasz się jak wygląda wizyta stomatologiczna związana z leczeniem zębów w narkozie w naszym gabinecie? Zobacz krótki film, który przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie

Dzięki  możliwościom, jakie daje narkoza, dentysta  bezpiecznie i sprawnie wykonuje czynności wymagające często wielu wizyt i jest w stanie wykonać leczenie wielu zębów podczas jednego zabiegu pod narkozą.

Poza schorzeniami, które uniemożliwiają wykonanie znieczulenia ogólnego (narkozy) w gabinecie stomatologicznym, zabieg jest bezpieczny i może być przeprowadzony  u osób dorosłychdzieci

Kategorie:

  Ostatni artykuł:

  Archiwum:

  Tagi:

  usunięcie zęba w narkozie zęby w jeden dzień zabiegi dentystyczne w narkozie zęby na implantach pod narkozą wybielanie zębów chirurgia w narkozie usuwanie zębów w narkozie stomatologia w narkozie zebow pod narkoza białe zęby prześwietlenie zębów wybielanie zębów lampą usuwanie zębów zębów pod narkozą w narkozie znieczulenie ogólne zębów w narkozie znieczuleniu ogólnym pod narkozą u all-on-four choroby przyzębia leczenie zębów w narkozie proteza na implantach prześwietlenie zęba proteza zębowa na implantach implanty zębowe cała szczęka cena implanty zębowe implanty w jeden dzień chirurgiczne usuwanie ósemek usunięcie zębów w narkozie bezbolesne usuwanie zębów częściowy brak zębów usunięcie 8 wstawienie zęba nowe zęby na stałe wszystkie zęby na 4 implantach usuwanie zębów pod narkozą nowe zęby na implantach zęby w 1 dzień proteza na stałe skaling i piaskowanie uraz zęba proteza szkieletowa skaling co zrobić z wybitym zębem bóle głowy dobre płukanki do ust implant zęba skaling piaskowanie piękny uśmiech wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym krzywe zęby żeby na implantach wybity ząb proteza zębowa brak zębów implanty zębów wady zgryzu całkowity brak zębów stomatologia leczenie zębów proteza na 4 implantach ortodoncja zdjęcie panoramiczne co chroni przed próchnicą walka z próchnicą jak myć zęby laserowe wybielanie zębów usunięcie ósemki zdrowe zęby zapalenie dziąseł wyrwanie 8 wyrwanie ósemki tomograf komputerowy szczęki tomograf komputerowy żuchwy tomograf komputerowy cząstkowy rtg zębów dieta po wybielaniu zębów tk tomograf komputerowy higiena przyzębia leczenie ortodontyczne zdjęcie punktowe zęba profilaktyka przednowotworowa jamy ustnej oralitest badanie jamy ustnej badanie śluzówki jamy ustnej zmiana w jamie ustnej choroby dziąseł problemy z dziąsłami odsłonięte szyjki zębowe próchnica zęba biała dieta zabieg implantacji w narkozie wyrwanie zęba jak usunąć kamień z zębów pod narkoza usuwanie kamienia nazębnego paradontoza piaskowanie zębów usunięcie kamienia usunięcie zębów pod zębów pod implanty zębowe w narkozie wszczepienie implantów w narkozie piaskowanie zebow czyszczenie zębów bezbolesne usunięcie ósemek periodontitis wybielania zębów objawy choroby przyzębia płytka bakteryjna terapia vectorowa higiena jamy ustnej wizyta adaptacyjna stomatolog dziecięcy pedodonta strach przed dentystą higiena jamy ustnej z aparatem ortodontyczny profesjonalne czyszczenie zębów wybielanie zebow wybielanie zębów w gabinecie aparat ortodontyczny leczenie zębów pod